زمین‌شناسان روس موفق شدند در بستر اقیانوس آرام لایه‌های طبیعی طلا کشف کنند.
زمین‌شناسان روسی اعلام کردند که آنها در بستر اقیانوس آرام موفق به کشف معدن طلا شدند.
این یافته در تاریخ کاوش‌های زمین‌شناسی منحصر به‌فرد است و به اعتقاد متخصصان برای نخستین بار است که در چنین حجم و در چنین عمقی- بیش از ۱۵۰۰کیلومتر- طلا پیدا می‌شود.
متخصصان گفتند که در یک تن سنگ اقیانوس، ۱۳گرم طلا وجود دارد. درحالی که در خشکی، ۳ تا ۷ گرم طلا در ازای یک تن سنگ به دست می‌آید.
اگر طلای اقیانوس در بین تمام ساکنان روی زمین تقسیم شود، سهم هر یک ۴کیلوگرم خواهد شد.
براساس گزارش پایگاه خبری صدای روسیه، دانشمندان روسیه برای اولین بار در بستر اقیانوس طلای قابل رویت به شکل لایه‌های نازک به اندازه ۶۸۰میکرومتر پیدا کردند. چشم انسان قادر به دیدن صفحاتی از ۱۰۰میکرومتر و بیشتر است.
ذخیره طلا در عمق ۱۶۵۰ متری پیدا شده است. زمین‌شناسان از عرشه کشتی علمی- تحقیقاتی «آکادمیسین الکساندر وینوگرادوف» پوسته منگنز آهن کوه زیرآبی «دترویت» در ناحیه کوهستانی «آبروچف» در بخش شمالی اقیانوس آرام را مورد مطالعه قرار دادند.
به گفته متخصصان از اواسط قرن گذشته، دانشمندان به مطالعه امکان استخراج طلا و دیگر فلزات از اعماق دریاها پرداختند. اما تاکنون موفق به کشف معدنی نشده بودند که در آن مقدار طلا درحدی باشد که استخراج آن سودآور باشد؛ پلاتین پیدا می‌شد اما با طلا شانس نمی‌آوردند.
یافته اخیرتمام تصورات دانشمندان را بهم ریخت؛ در تمام تاریخ تحقیقات، این اولین کشف معدن طلا در عمق تقریباً ۲هزار کیلومتری است.
زمین‌شناسان معتقدند که معادنی با چنین مقدار زیاد طلا را می‌توان در دیگر نواحی اقیانوس آرام نیز پیدا کرد. فعلا نمی‌توان در چنین عمقی طلا را استخراج کرد زیرا برای استخراج آن به تجهیزات ویژه نیاز است.
به این ترتیب کشف معدن طلا توسط زمین‌شناسان روسیه در بستر اقیانوس را می‌توان یافته‌ای دانست که در آینده ممکن است به بهره‌برداری برسد.

منبع

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *